MERKEZ LABORATUVARI


Hızlı Performanslı Sıvı Kromatografi

Durum: 
Arızalı

Cihaz: Prostar Varian

Hızlı Performans Sıvı Kromatografisi (FPLC), dörtlü bir pompa, UV-Vis, floresans ve kırılma indisi dedektörleri, bir kolon fırını, enjektör birimi ve fraksiyon toplama parçalarından oluşmuştur. Sistem mikro düzeyde saflaştırma, FLCP, düşük basınçta saflaştırma, preparatif, gram bazında HPLC analizleri yapmak için uygundur. Aynı zamanda protein, peptid ve nükleik asit ayırımlarını yaklaşık birkaç saat içerisinde gerçekleştirebilir.

Detektörler

UV-Vis detektör

Ksenon flaş lambası hem UV hem görünür bölge aralığında çalışır (190-700nm). Çift yollu akış hücresi dinamik absorbans aralığını 10-5'den 40 AU'nin üzerine kadar genişletir.

Floresans detektör

Floresans detektörüyle luminesans, fosforesans, kemilüminesans ve bioluminesans ölçümleri mümkündür.

Kırılma İndisi Detektörü

Polimerler, hidrokarbonlar, karbonhidratlar, alkoller ve yağ asitleri gibi absorbans yapamayan bileşiklerin analizleri için idealdir.

Pompalar

Güçlü mekanik motoru 4000 psi (275 bar) geri-basınçlarına kadar karşılığında 50ml/dak pompalayabilir. Akış hızı; FPLC Çözücü Dağıtım Modülü <100µLdak'den 100ml/dak'ye kadar pompalama yapabilir.

Fraksiyon toplayıcısı

18 mm çapındaki tüpler için 144 parça kapasitesi vardır.

Kolonlar

İyon-değiştirme metodu için

Hiprep 16/10 Q sefaroz XL ve Hiprep 16/10 SP sefaroz XL kolonları bulunur. Sefarozla önceden paketlenmiş Q XL or SP XL ortamı, 20 ml preparatif anyon ve katyon-değişim kolonları yüksek yükleme kapasitesi ve hızlı elusion sağlar.

Jel filtrasyon metodu için

Hiload 16/60 superdex 200pg ve Hiload 26/60 superdex 75pg kolonları bulunur. Superdex 75 prep peptidler, daha büyük proteinler, oligosakkaritler yani Mr 3000-70000, için uygundur; Superdex 200 prep antikorlar ve Mr 10000-600000 proteinler için uygundur.

Örnek Özellikleri

100µL-5mL arasında berrak ve safsızlıklardan arındırılmış sıvı örnek. Biliniyorsa protein miktarı veya derişimi de verilmelidir.
Uygulamaları

Peptidlerin, proteinlerin, antikorların, nükleik asitlerin ve oligosakkaritlerin ayrılması ve karakterizasyonu.